Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Folklór a tradície

Folklór - tanec, spev a hudba – bol a stále je kultúrnym prejavom kolektívu, súčasťou a spolutvorcom spoločenského života. Výraz folklór vznikol spojením anglických slov folk (ľud, národ) a lone (vedomosti, znalosti). Pôvodný význam slova – „to, čo ľud vie“. V minulých storočiach, keď sa väčšina ľudových tancov a piesní vytvárala, žila podstatná časť národa na vidieku. Preto sa ľudové tance a piesne viažu prevažne k vidieckym vrstvám obyvateľstva (roľníkom, pastierom, drevorubačom, ...).

Kysuce sú posiate nielen bohatými kultúrnymi pamiatkami, nádhernou prírodou, ale aj kolektívmi, ktoré uchovávajú zvyky a tradície našich predkov - folklórnymi súbormi, skupinami a sólistami, ktorí milujú folklór. Každá dolina na Kysuciach má svoj kroj, svoje ľudové piesne, tance, zvyky a obyčaje - zdedili skvosty našich predkov.

Folklórna skupina Zborovanka zachováva tradície od roku 1976

Zborov nad Bystricou 18. apríla (TASR) - Zvyky a tradície kysuckej obce Zborov nad Bystricou zachováva od roku 1976 folklórna skupina Zborovanka, v ktorej momentálne pôsobí dvanásť členov. Spoločne ho vedie Anna Pupíková, ktorá jej jeho členkou od roku 1991, je jeho kronikárkou a speváčkou.

Vytvorené: 06.05.2015 | čítať celý článok

Obchôdzka s Turoňom - Fašiangový sprievod mestom Čadca

Obchôdzka s Turoňom - Fašiangový sprievod mestom Čadca

Čadca 13.02.2015 - Obchôdzka s „Turoňom“ je veľmi archaický zvyk, ktorý má svoj pôvod ešte v predkresťanskej tradícií. “Turoň“ je zvieracia maska, pôvodne vychádzajúca z tura, teda zvieraťa, ktoré bolo v dávnej minulosti uctievané ako symbol plodnosti a sily. Tur však u nás nežije už viac ako tri storočia. Preto sa zvieracia maska Turoňa dnes často krát považuje za masku odvodenú od kozy s rohami, s ktorou ju dnes často spodobňujú. /z výskumu Mgr. Pavla Markecha-  etnografa Kysuckého múzea v Čadci. /

Vytvorené: 13.02.2015 | čítať celý článok

Svrčinovské Cyrilo-metodské letné slávnosti 2013 - program

Svrčinovské Cyrilo-metodské letné slávnosti 2013 - program

Svrčinovec 20.06.2013 - V dňoch 5. a 6. júla 2013 sa v obci Svrčinovec uskutočnia Svrčinovské Cyrilo-metodské letné slávnosti 2013. V programe vystúpia kapely s Kysúc T.O.R. z Krásna nad Kysucou, PIF PAF zo Svrčinovca a ďalší. O 17.00 hodine sa o zábavu postará skupina Vidiek či speváčka Kristína. Pozrite si kompletný program.

 

Vytvorené: 20.06.2013 | čítať celý článok

Stavanie mája si vyskúšali aj deti z materskej školy v Dolnom Vadičove

Stavanie mája si vyskúšali aj deti z materskej školy v Dolnom Vadičove

Dolný Vadičov 06.05.2013 - Dolný Máj, máj, máj, na husličky hraj..., za sprievodu tejto veselej piesne niesli chlapci pestrofarebný máj, ktorý dievčatá vyzdobili farebnými stužkami. Deti si pri stavaní mája zaspievali ľudové piesne, zatancovali v ľudových krojoch. Máj príjemne skrášlil prostredie areálu materskej školy . Aj takýmto spôsobom si deti priblížili ľudové zvyky a tradície v obci Dolný Vadičov.

Vytvorené: 06.05.2013 | čítať celý článok

Brány Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke sa opäť otvoria

Brány Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke sa opäť otvoria

Nová Bystrica 02.05.2013 - Konečne prišla jar a spolu s ňou aj život plný farieb, radosti, smiechu a dobrej nálady. Tí, ktorí si chcú vychutnať prebúdzanie sa prírody zo zimného spánku a zabudnúť na dlhú zimu majú možnosť zavítať do Múzea kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka. V nedeľu 5. mája 2013 sa oficiálne otvoria brány skanzenu a železničky. V rámci programu Stávame my máje sme pre návštevníkov pripravili pestrú paletu rozmanitého programu. Nebude chýbať hudba, spev, tanec a chutné jedlá našich starých mám.

Vytvorené: 02.05.2013 | čítať celý článok

6. ročník Furmanskej súťaže v obci Nová Bystrica už tento víkend

6. ročník Furmanskej súťaže v obci Nová Bystrica už tento víkend

Nová Bystrica 23.04.2013 - Obec Nová Bystrica a Zväz chovateľov koní bystrickej doliny Vás po šiesty krát pozývajú na Furmanskú súťaž ZCHKS. Organizátori tento rok pripravili Slávnostný vozový sprievod obcou, vozatajský parkúr, prácu s drevom či divácky obľúbenú disciplínu ťažký ťah. V rámci sprievodného programu vás čakajú detské atrakcie, stánkový predaj, občerstvenie i bohatý kultúrny program.

Vytvorené: 23.04.2013 | čítať celý článok

Zvyky a tradície Veľkonočného obdobia ožijú podujatím Morena, Morena , kde si prebývala

Zvyky a tradície Veľkonočného obdobia ožijú podujatím Morena, Morena , kde si prebývala

Čadca 22.03.2013 - Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje na deň 24. marca 2013 /nedeľa/ podujatie, ktoré sa nesie pod názvom Morena, Morena, kde si prebývala. Program prebehne v podaní Detského folklórneho súboru Oščadnička a Folklórneho súboru Račan z Oščadnice. Sprievod s Morenou začína o 11.00 hod. pri Kysuckom múzeu v Čadci.

Vytvorené: 22.03.2013 | čítať celý článok

Fašiangový sprievod mestom Čadca

Fašiangový sprievod mestom Čadca

Čadca 06.02.2013 - V utorok, 12. februára 2013 nám poslednú fašiangovú zábavu pripraví folklórna skupina z Kysuckého Lieskovca tradičným Fašiangovým sprievodom masiek mestom Čadca.
Sprievod začína o 14.00 hod. pred Kysuckým múzeom v Čadci, pôjde smerom k obchodnému domu Tempo, cez Matičné námestie, pokračovať bude smerom ku Kysuckej knižnici cez Palárikovu ulicu, k Mestskému úradu a svoje účinkovanie ukončí pred Kysuckým múzeom. Na podujatie Vás srdečne pozýva Žilinský samosprávny kraj a Kysucké múzeum v Čadci

Vytvorené: 06.02.2013 | čítať celý článok